Mamo, znaj swoje atuty!

Data dodania: 2016-02-09
Awatar Euforja Katarzyna Daniek - BeskidzkaMama
Euforja Katarzyna Daniek - Jeśli chcesz być aktywnym, a nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do nas. Poznasz nordic walking, slow jogging, fat burning walk i buggygym. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy: www.euforja.pl

Każda mama to żywa, doskonale zorganizowana i świetnie działająca instytucja, której nikt nie musi stawiać zadań i rozliczać - działa bez zarzutu.

Wszystko ma zaplanowane co do sekundy i w razie niespodziewanych zwrotów akcji, też sobie świetnie radzi i szybko potrafi przeorganizować siebie, rodzinę i otoczenie.

W sumie ideał pracownika. Dlaczego więc ciągle rynek pracy nie dostrzega atutów młodych mam? A może to my drogie mamy nie potrafimy temu rynkowi pokazać swoich walorów?

Pewnie i jedno i drugie.

Rynek pracy czyli przedsiębiorca myśli często tu i teraz, gdyż rozliczany jest z aktualnych rezultatów, a nie potencjalnych profitów. Idąc tym tropem pracownik, który obwieszcza, że zostanie mamą za kilka miesięcy niestety często powoduje panikę i złość managera, który ma wizje:

  • częstych nieobecności w pracy do dnia rozwiązania (kobieta czuje się różnie w czasie oczekiwania na malucha)
  • mniej wydajnej pracy (patrz jak wyżej)
  • ograniczeń związanych z BHP i kodeksem pracy (kobieta w ciąży ma swoje prawa i nie może pracować w takim samym natężeniu jak pracownik nie oczekujący potomstwa)
  • okresu bez pracownika gdy ten w końcu powije maleństwo
  • częstych zwolnień ze względu na stan zdrowia dziecka już po powrocie do pracy (jak wiadomo dziecko też człowiek i choruje)

I jeśli spojrzymy z jego perspektywy to kobieta w ciąży w dziale to czyste przekleństwo na kilka kolejnych lat. Ale moje panie jakże inaczej spojrzałby na nas tenże manager, gdybyśmy obwieszczając mu naszą radosna nowinę pokazały mu, że zdajemy sobie sprawę, że trochę namieszamy w dziale, ale mamy gotowy plan aby manager mógł spać spokojnie i przyszły do niego z gotowymi planem działań obejmującym:

  • listę naszych zadań z planem kogo w co wdrażamy i w jakim czasookresie
  • pomysły jak możemy pracować wydajnie w czasie ciąży (np. wystarczy ze możemy raz na jakiś czas zostać w domu i prace wykonać zdalnie – oczywiście jeśli taka opcja istnieje)
  • opcja zadań innych, które będziemy mogły wykonać będąc w stanie błogosławionym
  • pomysł na wsparcie zdalne jeśli poczujemy się gorzej
  • i wiele innych usprawnień

I nawet jeśli Wasz manager nie skorzysta z proponowanych to zupełnie inaczej spojrzy na Was i nie będziecie musiały obawiać się że po powrocie do firmy będzie szukał możliwości aby Was zwolnić, w obawie o kolejną ciążę czy częstsze zwolnienia na dziecko.

To jeden aspekt mamy i tematu pracy. Kolejny to mama starająca się wrócić na rynek pracy, ale o tym w kolejnym artykule.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ