Test na ojcostwo w ciąży

Data dodania: 2016-05-20
Awatar Beskidzka Mama - BeskidzkaMama
Beskidzka Mama - Jestem mamą, która opisuje miejsca, wydarzenia, atrakcje dla dzieci/rodzin. Testuję produkty, usługi. Kocham Beskidy. Zapraszam do współpracy: [email protected]

Za pomocą testu DNA można ustalić ojcostwo jednoznacznie już po 10 tygodniu ciąży. Takie badanie jest równie pewne, jak to przeprowadzone już po narodzinach dziecka. Jego wykonanie jest proste i dyskretne, a na wynik nie trzeba długo czekać – to zaledwie kilka dni.

Do przeprowadzenia testu potrzebne jest pobranie odpowiednich próbek – w zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki będzie to krew (jak do morfologii),płyn owodniowy lub fragment kosmówki (uzyskane podczas badań w ciąży). Bez względu na sposób pobrania próbek, wynik będzie równie pewny i wiarygodny.

Test na ojcostwo w ciąży – wystarczy badanie krwi

DNA dziecka jest podczas ciąży obecne we krwi jego mamy – od 10 tygodnia jego ilość wystarcza do wiarygodnego ustalenia ojcostwa. Z tego też powodu do wykonania testu na ojcostwo wystarczy badanie krwi. Przypomina ono zwykłą morfologię, ale nie wymaga nawet bycia na czczo. Polega na wyizolowaniu z krwi kobiety DNA dziecka oraz porównaniu go z DNA samej matki i potencjalnego ojca. To jedyny sposób na tak wczesne ustalenie ojcostwa. Po porodzie DNA dziecka bardzo szybko znika z krwi matki.

Test na ojcostwo w ciąży ze szczoteczki do zębów?

To możliwe. Około 13-15 tygodnia ciąży test na ojcostwo można wykonać przez porównanie próbki z najbliższego otoczenia płodu i dowolnej próbki od rodziców. Może to być zwykły wymaz z wewnętrznej strony policzka lub tzw. próbka niestandardowa – szczoteczka do zębów, chusteczka do nosa czy guma do żucia. Próbka od płodu to natomiast płyn owodniowy lub fragment kosmówki (czyli zewnętrznej błony płodowej). Pobiera ją zawsze doświadczony lekarz pod kontrolą USG – może to zrobić podczas badań prenatalnych, więc przy okazji można się upewnić, czy dziecko jest zdrowe.

Test na ojcostwo w ciąży zawsze pewny

Badania genetyczne pozwalają na wiarygodne i jednoznaczne ustalenie ojcostwa bez względu na to, kiedy i jak się je wykona. Powód jest bardzo prosty – DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce i pozostaje niezmienne przez całe życie. Właśnie dlatego możliwe jest ustalenie ojcostwa już podczas ciąży, w dodatku na podstawie próbek niestandardowych. Poza tym laboratoria wykonujące podobne badania potwierdzają jakość swoich analiz licznymi certyfikatami.

Ustalenie ojcostwa w ciąży – dlaczego warto się zdecydować?

Niepewność związana z tym, kto jest ojcem dziecka wiąże się zwykle z negatywnymi emocjami – zarówno kobiety, jak i mężczyzny oczekujących narodzin. Test na ojcostwo pozwala zyskać pewność. Dzięki temu przyszła mama może uniknąć zbędnego stresu i ze spokojem przygotować się do rozwiązania. Mężczyźni pewni swojego ojcostwa są natomiast bardziej troskliwi wobec kobiety, a później dziecka. Bardzo często badanie genetyczne pozwala więc odbudować wzajemne zaufanie w związku i zapewnić dziecku narodziny w bezpiecznym, stabilnym środowisku.

Tekst powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie ©gpointstudio/Depositphotos.com

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ