Objawy i leczenie przerostu migdałka gardłowego u dzieci

Data dodania: 2017-01-16

Migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał) znajduje się w nosogardle czyli w miejscu gdzie jama nosowa przechodzi w gardło. Trzeci migdał zaczyna się rozwijać po narodzinach, w pierwszych tygodniach życia. Fizjologicznie bywa powiększony już u dzieci w wieku 3-5 lat, największy zazwyczaj jest między 5-7 rokiem i potem powoli sam znika.

Jaka jest funkcja migdałka gardłowego?

Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego czyli nagromadzenia tkanki chłonnej w gardle, zwaną pierścieniem gardłowym Waldeyera. Oprócz migdałka gardłowego pierścień gardłowy tworzą też migdałki trąbkowe, migdałki podniebienne oraz migdałek językowy. Jego lokalizacja na początku dróg oddechowych pozwala na wychwytywanie patogenów z wdychanego powietrza i chroni dziecko przed bakteriami i wirusami ze środowiska zewnętrznego. 

Objawy przerostu lub infekcji migdałka gardłowego

Przerost migdałka gardłowego najczęściej rozpoznaje się u dzieci w wieku przedszkolnym.  Ma  on cała gamę objawów. Jeżeli trzeci migdał jest powiększony, wypełnia częściowo albo w całości nosogardło. To może powodować ciągłe oddychanie przez usta, nieprawidłowy rozwój mowy, chrapanie albo bezdechy w czasie snu. Dzieci z przerośniętym migdałem gardłowym mogą mieć też przewlekle zapalenie ucha środkowego i niedosłuch, który może prowadzić do opóźnionego rozwoju dziecka. Trzeci migdał, nawet nieprzerośnięty jest nierzadko źródłem infekcji. Częsty katar, ostre zapalenie ucha środkowego oraz infekcje górnych dróg oddechowych mogą być spowodowane patogenami z zakażonego migdałka gardłowego.

Diagnostyka

Przy podejrzeniu choroby migdałka gardłowego należy udać się do laryngologa, który na podstawie badania oraz historii dziecka zdecyduje o kolejnych krokach. Ważne jest pamiętać, że samo powiększenie migdałka gardłowego nie jest powodem do zabiegu operacyjnego, jeżeli dziecko nie ma objawów. Z drugiej strony nawet mały trzeci migdał może powodować problemy i być źródłem infekcji. W takim przypadku lepiej jest go usunąć. Wielkość migdałka gardłowego nie jest wskaźnikiem a o ewentualnym przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego można zdecydować na podstawie historii choroby dziecka, dodatkowych badań (tympanometria) i badania klinicznego.

Leczenie

Przy przewlekłych objawach patologii migdałka gardłowego laryngolog zaleca przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Powinien on być wykonany w ogólnym znieczuleniu oraz pod kontrolą kamery (endoskopu). Jeżeli dziecko ma też przewlekłe zapalanie ucha środkowego i niedosłuch trzeba wykonać nacięcie bębenków usznych (paracentezę) i przepłukać ucho środkowe. Zabieg trwa około 30 minut. Po zabiegu może dziecko odczuwać nieduże bóle gardła.  Dziecko opuszcza szpital w dniu operacji albo dzień później a następnie przez tydzień powinno zostać w domu i odpoczywać.

Autor: lek. Šárka Solecka - lekarz laryngolog, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Karola w Pradze, obecnie pracuje na Oddziale Laryngologii Szpitala we Frýdku-Místku. Jest matką trójki dzieci i od ponad roku mieszka w Bielsku-Białej. Jest założycielką stowarzyszenia BuggyGym promującego aktywny styl życia.

Fot. Dr. Daniel Krivoy, MD

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ