Jak wybrać okulary dla dziecka? OPTYK RADZI

Data dodania: 2017-05-23

Wybór okularów dla dzieci w salonach optycznych może przyprawić o zawrót głowy. Dobre okulary to przede wszystkim właściwie dobrane szkła, które zapewnią dziecku odpowiednie widzenie, bezpieczeństwo i komfort. Niemniejszą rolę odgrywa także ładna i estetyczna oprawka. Pamiętajmy, że przy wyborze okularów dla dziecka najważniejsze jest dziecko. Sporo rodziców zdaje się o tym zapominać.

 

Przed wizytą - dziecko musi być dobrze nastawione na wizytę u optyka. To rodzic powinien wytłumaczyć z czym wiąże się dobór okularów i jak będzie taka wizyta wyglądać. Dziecko musi wykazać minimum chęci na zakupy. Druga sprawa to gust. Tutaj ważne aby kierować się gustem dziecka, a nie rodzica. Optyk jest od tego aby sprawdzić czy oprawy nadają się technicznie dla tego konkretnego dziecka, ale to po stronie dziecka powinna być ostateczna decyzja jakie oprawy mu się podobają.

Fachowcy twierdzą, że najodpowiedniejszym modelem dla dziecka są oprawki z większymi szkłami, takimi, które nie zawężają pola widzenia. Najlepsze będą te z tworzywa odpornego na rozciąganie i wyginanie.  Żeby dziecko nie zdejmowało okularów, można wybrać oprawki ze specjalnymi zausznikami, które sprawią też, że nie będą się one zsuwać z noska.

Wybierając szkła, pamiętajmy, że najlepsze dla dziecka będą plastikowe soczewki - odporne, bezpieczne i co najważniejsze – lekkie. Wiadomo przecież, że dzieci są ruchliwe i w ferworze zabawy okulary nie raz z hukiem spadną na podłogę. Przyda się też powłoka antyrefleksyjna, która poprawi przejrzystość soczewki, spowoduje że więcej światła zostanie przepuszczone przez soczewkę, a tym samym dziecko będzie lepiej widzieć.  Można też wzbogacić soczewki o filtr UV, który ochroni wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

  1. Sprawdź jak leżą na nosie - gdy oprawki są odpowiednio dopasowane do kształtu nasady nosa, są zarazem wygodne, nie zsuwają się w czasie czytania lub zabawy oraz nie uciskają delikatnej skóry dziecka.
  2. Materiał i ciężar oprawek - ważne jest aby materiał oprawy, który wybieramy był bezpieczny i lekki. Dzięki temu okularki nie będą zbędnym obciążeniem.
  3. Zerkanie ponad okularami - dziecko by zobaczyć coś co jest wysoko przenosi wzrok ponad oprawki, nie unosi głowy do góry. Wówczas nie patrzy przez szkła okularów. Dlatego tak ważne jest aby tarcza była blisko oczu oraz aby była odpowiedniej wielkości.
  4. Opinia dziecka - ulubiona kolorystyka, bajkowe motywy na pewno będę dobrym argumentem aby polubić swoje okulary!
  5. Opinia specjalisty - podczas wybierania opraw nie bez znaczenia jest opinia optyka o wybieranych oprawach. Musisz wiedzieć, że nie do każdej oprawy okularowej „pasują” każde szkła. W zależności od mocy soczewek ich charakteru i funkcji jaką mają spełniać musi być dopasowana odpowiednia oprawa.

Po odbiorze okularów - poproś optyka by pokazał dziecku jak ma dbać o swoje oprawki, jak je zakładać i ściągać, jak bezpiecznie przechowywać (nie odkładać na szkiełka i trzymać w etui). Jeśli zauważysz, że dziecko drapie się, pociera miejsca gdzie oprawki mają kontakt ze skórą, albo jeśli szkła okularów parują zgłoś to optykowi. Najprawdopodobniej okulary uciskają skórę bądź dolegają zbyt mocno do łuku brwiowego; uczul dziecko na to by inne dzieci nie przymierzały jego okularów, a z wszelkimi wątpliwościami zgłaszaj się do specjalisty – optyka.

Autor: Marta Barnat-Marcinkowska | Właścicielka Optyk Studio w Bielsku-Białej 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ