Bielsko-Biała z jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju

Data dodania: 2017-07-31

Władze Bielska-Białej w województwie śląskim mają powody do radości i dumy z dobrze wykonanej pracy swoich urzędników, zwłaszcza z Powiatowego Urzędu Pracy. Powodem jest jedna z najniższych stóp bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosząca zaledwie 2,7 proc.

Bezrobocie w Bielsku-Białej

Podczas gdy w całej Polsce poziom bezrobocia przekracza próg 7 proc., w Bielsku-Białej (http://www.gowork.pl/praca/bielsko-biala;l) jest znacznie niższy. Według Powiatowego Urzędu Pracy w tym mieście w maju 2017 roku nastąpił spadek w ewidencji liczby bezrobotnych. Ubyło 313 osób w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zarejestrowano w tym czasie 669 osób, czyli o 27 mniej niż w kwietniu, z czego 75,5 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji już po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych ponad połowę – 55,5 proc. – stanowiły kobiety, a 7,2 proc. to osoby, które nie podejmowały dotychczas żadnej legalnej pracy zawodowej. W szeregach bezrobotnych są 74 osoby posiadające orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Bielsku-Białej w kwietniu 2017 roku wynosiła 2,9 proc. i już wtedy media ogłaszały sukces bielskiego pośredniaka. Na dzień 31 maja 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła 2,7 proc. i była jedną z najniższych w kraju. W całym powiecie bielskim wynosiła 4,6 proc., a w województwie śląskim 5,9 proc. Warto podkreślić, że według ostatnich danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kraju 7,4 proc. osób pozostaje bez pracy.

Perspektywy pracy w Bielsko-Białej

Według barometru zawodów z 2017 roku w Bielsko-Białej największe szanse na znalezienie pracy na stałe mają przedstawiciele takich profesji, jak: administratorzy stron www, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki. Nowe technologie cały czas się rozwijają, a wraz z nimi wzrasta zapotrzebowanie na pracowników takich branż (http://www.gowork.pl/praca/programowanie-e-commerce;b).

Jednakże w tym mieście oferty pracy czekają również na pracowników szeregowych i fachowców, w tym na: cieśli, stolarzy budowlanych, cukierników, dekarzy i blacharzy budowlanych, elektromechaników i elektromonterów, fryzjerów, kamieniarzy, kelnerów, barmanów, kierowców, kierowników budowy, kosmetyczek, krawców, magazynierów, mechaników, monterów, murarzy, tynkarzy, pomocy kuchennych, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, pracowników ochrony fizycznej czy sprzątaczek, spawaczy, ślusarzy i sprzedawców.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: