Warsztaty z Hafiją w Bielsku-Białej - FOTO

Data dodania: 2017-12-14

14 grudnia 2017 uczestniczyłam w pierwszych na Podbeskidziu warsztatach ze znaną blogerką, specjalistką od karmienia piersią – Agatą Aleksandrowicz - Hafiją. Tematy warsztatów były do wyboru dwa: karmienie piersią od A do Z oraz odstawienie od piersi. W związku z tym, że mój synek jest anysmoczkowy i anybutelkowy i najchętniej to zasypia tylko przy piersi, najbardziej zainteresował mnie drugi temat.

Warsztaty okazały się hitem! Sala Akademii Bystrzaka w Bielsku-Białej pękała w szwach. Każdy z proponowanych warsztatów zgromadził kilkadziesiąt mam oraz tatusiów wraz z pociechami. Ja również zabrałam swojego potomka, który z otwartą buzią, słuchał jak to mama planuje stopniowo odstawić go od cyca. 

Warsztaty odbyły się z inicjatywy dwóch bielskich mam - Marii Zawady, założycielki grupy Bielsko-Biała karmi piersią i współorganizatorki spotkań grupy Bielski Dzidziuś oraz Dominiki Borowskiej-Stasica z Instytutu Systemowej Pracy z Rodziną "Poza Schematem".

Trzeba przyznać, że organizatorki spisały się na medal. Znalazły przestronną salę z dogodnym dojazdem i windą. Zadbały o kącik kawowo-herbaciany z drobnymi przekąskami, a co najważniejsze wszyscy mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach z naszymi dziećmi. Do ich dyspozycji były różnego rodzaju zabawki, a nawet basen z kulkami. 

Jak zdradza naszemu portalowi jedna z organizatorek – Marysia:

Kiedy moja Michalina skończyła 3 miesiące, a ja już miałam dość siedzenia w domu (zaczęło to grozić poważną depresją, chyba większość Mam wie o co chodzi), na horyzoncie pojawiła się Małgosia Stasiaczek z pomysłem na Bielskiego Dzidziusia. Razem zaczęłyśmy tworzyć coś dla innych Mam. Nabrałam wiatru w żagle i poszłam za ciosem - stworzyłam grupę na fb Bielsko-Biała karmi piersią, a później po prostu napisałam do Hafiji (a ona po prostu odpisała :)). Z Dominiką Borowską-Stasicą znamy się m.in. dzięki BD. Pomyślałam o niej jako o współorganizatorce warsztatów, ponieważ obie karmimy piersią nasze dzieci, a przy okazji od Dominiki otrzymałam dużo bezinteresownego wsparcia. Takie warsztaty w Bielsku-Białej chciałybyśmy robić częściej. Odczuwam potrzebę pomocy innym młodym rodzicom - nie mówi się wystarczająco o pielęgnacji maluszka (głównie tej z zakresu fizjoterapii) czy o karmieniu piersią. Warto to zmienić!

Czego się dowiedziałam? Co mi pomogło?

Według Hafija kluczowe w odstawieniu od piersi jest pytanie – czy chcesz karmić do 12 miesiąca życia czy dłużej? Jeśli zamierzasz odstawić dziecko przed ukończeniem roku to po ukończeniu przez niego 6 miesiąca życia, proponuj dziecku najpierw posiłek stały, a dopiero potem pierś. Jeśli natomiast nie chcesz odstawiać dziecka od piersi po 12 miesiącu należy proponować najpierw pierś, potem posiłek. 

Rola Taty

Hafija bardzo podkreślała rolę w taty w całym procesie odstawiania od piersi. Jak zażartowała prowadząca: „Rodzicielstwo nie kończy się o godzinie 20.15”. Podkreślała, że dziecko powinno uczyć się zasypiania nie tylko przy mamie, ale również przy tacie. Nie powinno zasypiać z piersią w buzi. Kiedy mamy pewność, że się najadło, ale jest jeszcze przytomne, to należy odsunąć pierś i zastąpić potrzebę bliskość inną alternatywą jak np. głaskanie, przytulenie, itp.

Metoda małych kroczków

To co Hafija odradzała, to drastyczne odstawianie od piersi z dnia na dzień – nie zalecała nagłych wyjazdów mamy na parę dni i pozostawiania dziecka np. z babcią, smarowania piersi różnymi specyfikami, mającymi na celu "obrzydzenie" dziecku piersi. Odradzała także podawania smoczka czy uczenie picia z butelki, od których to później „pomagaczy” i tak trzeba będzie na nowo odzwyczajać. Zachęcała do nauki picia ze zwykłego kubeczka.

Dziękuję Marysi i Dominice za zorganizowanie spotkania z Hafiją! Dzięki dziewczyny! Super, że są wśród nas mamy, które myślą o potrzebach innych i wzajemnie się wspierają!

Jak zdradzają organizatorki, to nie koniec:

To pierwsze nasze wspólnie zorganizowane warsztaty i już myślimy o kolejnych. To cieszy, kiedy rodzice chcą zdobywać wiedzę i wspomagać rozwój swoich dzieci.

A na koniec wspólne zdjęcie z prowadzącą, organizatorkami i znajomymi mamami :) 

Tekst i foto: Beskidzka Mama

Podziel się na:

Najpopularniejsze: