8 najczęściej zadawanych pytań podczas wyboru lodówki

Data dodania: 2018-02-16

Zastanawiasz się nad zakupem nowej lodówki? Jeśli tak, przed Tobą nie lada dylemat. Wystarczy zajrzeć do dowolnego sklepu, aby przekonać się jak duży wybór sprzętu na Ciebie czeka. Gdy poszukujesz lodówki idealnej, na usta ciśnie Ci się wiele pytań. Spróbujmy odpowiedzieć na te, które pojawiają się najczęściej.

  • Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

To kwestia preferencji. Jeśli szukasz większego modelu, który będziesz mógł swobodnie przestawić na nowe miejsce w kuchni w dowolnym momencie – lodówka wolnostojąca będzie najlepszym wyborem. Z drugiej strony, jeżeli chcesz, aby chłodziarka nie wyróżniała się w kuchni – wersja do zabudowy Ci to umożliwi.

  • Jaka pojemność będzie dla mnie najlepsza?

Wszystko zależy od potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. Jesteś singlem, który najczęściej jada na mieście i nie robisz dużych zapasów potraw? Lodówka o pojemności około 150-200 litrów będzie dla Ciebie idealna. Jeżeli jednak masz dużą, wielopokoleniową rodzinę, a zakupy robicie „hurtowo” tak, by w domu zawsze było coś do zjedzenia – wybierz kilkusetlitrowy model Side-by-Side lub Frenchdoor.

  • Co oznaczają literki „B”, „A” czy „A+” na etykiecie lodówki?

To oznaczenie klasy energetycznej lodówki. W przypadku lodówek oznaczenia rozpoczynają się od A+++ (najbardziej oszczędnej pod względem zużycia prądu), a kończą nawet na G. Choć w skali dnia różnice ilości zużytej energii są niewielkie, w skali roku mogą być kolosalne. Czasem więc warto zainwestować w sprzęt klasy A+++ płacąc za niego nieco więcej, by w dłuższej perspektywie zaoszczędzić.

  • Czym jest funkcja NoFrost?

To funkcja lodówki, która zapobiega osadzaniu się szronu na ścianach chłodziarki i zamrażarki. To ważne zarówno z perspektywy długości funkcjonowania chłodziarki, jak i oszczędności prądu – im więcej lodu, tym bardziej intensywnie musi pracować urządzenie, żeby podtrzymać pożądaną temperaturę.

  • Jak dobrać rozmiar lodówki?

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy musi idealnie się wtopić w otaczającą ją przestrzeń. Kluczowe przy doborze wielkości lodówki będzie określenie jej pojemności. Pamiętaj jednak, że może ona różnie przekładać się na wysokość, szerokość i głębokość urządzenia. Weź zatem miarkę i dokładnie określ, jakich wymiarów lodówka zmieści się we wnęce, którą na nią przygotowałeś. Pozostaw kilkucentymetrowy margines, by możliwe było jej podpięcie do prądu.

  • Gdzie powinna znaleźć się zamrażarka, jeśli często z niej korzystam?

Zamrażarka może znaleźć się zarówno na górze, jak i na dole urządzenia. Górna najczęściej jest jednokomorowa. I choć łatwiej do niej sięgnąć, nadaje się przede wszystkim dla osób, które rzadko wykorzystują funkcję mrożenia. Zamrażarka szufladowa zaś, w której wysokością i układem szuflad można manipulować, daje większy komfort organizowania mrożonek. A jeśli potrzebujesz naprawdę wiele miejsca na mrożenie - wybierz model Side-by-Side.

  • Jakie warunki przechowywania warzyw i owoców powinna mi zapewnić lodówka?

Warzywa i owoce, gdy są przechowywane w lodówce, dłużej zachowują swoją świeżość. Im niższa temperatura i mniejsza wilgotność, tym lepiej. Dlatego producenci nowoczesny lodówek oferują specjalne strefy przechowywania, w których temperatura jest zbliżona do zera stopni Celsjusza. Przykładem tego rozwiązania jest strefa BioFresh.

  • Lodówko-zamrażarka: jeden czy dwa agregaty?

Chłodziarko-zamrażarki mogą być wyposażone w jeden agregat, który zarządza pracą lodówki oraz części mroźniczej. Są też modele wyposażone w dwa osobne agregaty. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale daje mniejszą elastyczność zarządzania temperaturą. Drugie pozwala tymczasowo wyłączyć zamrażarkę dla oszczędności, ale wymaga wyższej inwestycji początkowej.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: