FARMACEUTA RADZI: Jakich leków nie wolno stosować u dzieci?

Data dodania: 2018-09-27

Mimo, że wszystkie leki powinno się stosować po konsultacji z lekarzem, każdej mamie zdarza się podać na własną rękę preparaty łagodzące różne dolegliwości u dziecka, np. ból czy gorączkę. Niestety niektóre popularne leki, dostępne również bez recepty, mogą okazać się dla dzieci bardzo niebezpieczne i doprowadzić do tragicznych konsekwencji.

Jakich leków kategorycznie więc nie możesz podawać dzieciom?

 

Salicylany

Podczas przeziębienia zazwyczaj pierwsze co przychodzi Ci do głowy to wypicie herbaty z cytryną, popularna Aspiryna/Polopiryna, i do łóżka. Jednak to co wolno Tobie, absolutnie nie wolno dziecku!

Kwas acetylosalicylowy to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. O ile u osób dorosłych można go stosować, to w przypadku najmłodszych może spowodować poważne powikłania, m.in.:

 • drgawki,
 • obrzęk warg i języka,
 • duszność,
 • zaburzenia oddychania.

Może spowodować również wystąpienie zespółu Reye’a, który może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu i śmierci.

 

Dlatego pamiętaj, aby kwasu acetylosalicylowego (m.in. Aspirina, Polopiryna, Etopiryna, Acard, Polocard, Upsarin C, Antygrypin, Coffepirine, Ascalcin) jak i innych leków zawierających salicylany nie stosować u swojego dziecka poniżej 16 roku życia!

 

Metamizol sodu

Metamizol sodu będący składnikiem leku o nazwie Pyralgina ma również działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Wśród skutków ubocznych obserwowanych u maluszków można wymienić:

 • reakcje uczuleniowe, tj. obrzęk twarzy, gardła, skurcz oskrzeli, pokrzywka oraz wstrząs anafilaktyczny.
 • agranulocytozę, czyli zagrażający życiu spadek liczby neutrofili we krwi mogący doprowadzić do posocznicy i śmierci,
 • małopłytkowość objawiającą się wybroczynami na skórze i błonach śluzowych.

 

Ibuprofen podczas ospy wietrznej

Ospa wietrzna to swędząca, wirusowa choroba, która jeśli nie zaszczepisz maluszka, dopadnie Was prędzej czy później. Zazwyczaj ospa przebiega w parze z gorączką i musisz pamiętać, aby nie podawać wtedy ibuprofenu, gdyż wiąże się nawet z 10-krotnym ryzykiem wystąpienia gronkowcowych i paciorkowcowych zakażeń skóry. Z tego względu, lekiem przeciwgorączkowym stosowanym u małych pacjentów z ospą jest paracetamol.

 

Olejki eteryczne

Z pozoru bezpieczne leki roślinne mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka.

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny substancji organicznych otrzymywane z roślin, które zawierają w swym składzie nawet do kilkuset składników.

Wykazują one m.in. działanie:

 • przeciwzapalne,
 • antyseptyczne,
 • rozgrzewające.

 

Jednak niektórych z nich nie powinnaś stosować u dziecka wcale, gdyż mogą być bardzo toksyczne.

Wśród najbardziej niebezpiecznych dla dzieci olejków eterycznych wymienia się, m.in. olejek:

 • kamforowy – może spowodować silne drgawki,
 • goździkowy – może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego                     i reakcje alergiczne,
 • muszkatołowy – może powodować halucynacje, a nawet śpiączkę,
 • eukaliptusowy – nie powinien być stosowany u niemowląt i dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż może powodować problemy z oddychaniem oraz alergie kontaktowe, a po spożyciu nudności, biegunkę czy drgawki,
 • z mięty pieprzowej - nie powinien być stosowany na skórę dzieci poniżej 6. roku życia, zwłaszcza w okolicach nosa i ust, gdyż może powodować bezdech.

 

Pamiętaj!

Mimo, że jest  napisana drobnym drukiem, długa i skomplikowana, a złożenie jej do stanu sprzed otwarcia pudełka jest trudniejsze niż złożenie kostki Rubika, to jednak dzięki ulotce dostępnej w każdym leku dowiesz się czy dany preparat możesz zastosować u własnego dziecka. Bo z lekami nie ma żartów.

Anna Joniec-Bieniek, magister farmacji i autorka bloga Mama bez recepty www.mamabezrecepty.pl, na którym dzieli się doświadczeniem zdobytym w aptece podczas rozmów z pacjentami oraz wiedzą ze szkoleń i studiów. Jak walczyć z przeziębieniem, co wziąć na zgagę w ciąży, co podać na gorączkę u dziecka czy o co poprosić w aptece na kaca  - to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie na blogu.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: