Baby blues, czyli smutek poporodowy – jak się objawia?

Data dodania: 2018-12-21

Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma zmianami. Chociaż z reguły mamy spodziewają się, że po rozwiązaniu przepełni je poczucie szczęścia i dumy, czasami niestety jest inaczej, a dominującym uczuciem jest przygnębienie. Taki stan określany jest jako baby blues. Czym się charakteryzuje i jak odróżnić go od depresji poporodowej?

Baby blues jest stanem przejściowym, który pojawia się kilka dni po porodzie i trwa około 2-3 tygodnie. Gdy więc minie pierwszy miesiąc życia dziecka, również smutek poporodowy powinien odejść w zapomnienie.

 

Baby blues – jakie są jego przyczyny?

Po urodzeniu dziecka w organizmie kobiety dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych. To właśnie one są winne poporodowym zaburzeniom nastroju. Dodatkowymi czynnikami są ewentualne kłopoty w opiece nad maleństwem. Pierwszy miesiąc życia dziecka może być szczególnie trudny, ze względu na częsty płacz, który trudno jest ukoić, nieprzespane noce, problemy z karmieniem, trudności w odnalezieniu się przez matkę w nowej sytuacji.

 

Jak objawia się baby blues?

Czasami baby blues określa się jako matczyny smutek. Spektrum uczuć, których może doznawać młoda mama, jest jednak znacznie szersze. Poczucie przytłoczenia nowymi obowiązkami, drażliwość, niepokój, płaczliwość, to bardzo typowe objawy baby blues. Charakterystyczna jest też zmiana nastrojów. W jednej chwili dominuje poczucie zadowolenia i dumy, które jednak szybko ustępuje załamaniem i poczuciem niewłaściwego wypełniania matczynych obowiązków. Dla młodej mamy trudna może być także konieczność stawiania dziecka na piedestale, przez co sama nie zawsze ma okazję dobrze zjeść, odpocząć czy o siebie zadbać.

 

Jak sobie radzić ze smutkiem poporodowym?

Każda mama ma prawo do gorszych dni. Tym bardziej że trudno jest walczyć ze skutkami zawirowań hormonalnych. Jeśli pierwszy miesiąc życia dziecka jest dla ciebie trudny, nie oceniaj siebie surowo i pamiętaj, że masz prawo do odpoczynku. Postaraj się wysypiać i robić sobie przerwy od obowiązków, gdy dziecko ma drzemkę. Gdy ktoś zaproponuje ci pomoc, nie odmawiaj, dzięki temu znajdziesz czas na cenny relaks. Skorzystaj też z porad innych mam, które podpowiedzą ci, jak uspokoić płaczące dziecko i ułatwić mu zasypianie. Ponadto pamiętaj o regularnych spacerach i zdrowym odżywianiu, aby zapewnić organizmowi wartościowe paliwo do działania.

 

Skąd możesz wiedzieć, że to nie depresja?

Depresja poporodowa jest dużo cięższym powikłaniem, które dotyka niektóre mamy. O ile baby blues ma przejściowy charakter i często towarzyszy mu zmienność nastrojów, depresja może utrzymywać się dłużej i ma trudniejszy przebieg. Młode mamy dotknięte depresją poporodową odczuwają smutek, zniechęcenie, czują się bezwartościowe, samotne, często płaczą, mają problemy ze snem i zaburzenia apetytu. Dominuje u nich przeświadczenie, że nie są dobrymi matkami i nie są w stanie odpowiednio zaopiekować się maleństwem, niektóre mają problem z nawiązaniem z nim głębokiej więzi. Jeśli te objawy utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Istnieje wiele metod łagodzenia depresji poporodowej, z których warto skorzystać.

 

Piśmiennictwo:

1. Is It Postpartum Depression or ‘Baby Blues’? https://www.webmd.com/depression/postpartum-depression/babyblues-postpartum#1. Data dostępu: 6.11.2018.

2. Pietkiewicz A. Baby blues. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91085,baby-blues. Data dostępu: 6.11.2018.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: