Twój malec ma gorączkę? Zobacz, co może oznaczać

Data dodania: 2019-07-16

Wysoka temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje niepokój wśród rodziców. Zwykle kojarzona jest z poważną chorobą, ale czy tak jest zawsze? Sprawdź, co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów.

Gorączka świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Warto bowiem mieć świadomość, że podwyższona temperatura ciała oznacza, iż organizm toczy walkę z rozwijającym się stanem zapalnym. Z problemem można szybko się uporać, znając przyczynę takiego stanu. Kłopot pojawia się wówczas, gdy gorączka u dziecka bez innych symptomów występuje. Można jednak wymienić kilka dolegliwości, które właśnie w taki sposób się objawiają.

Zakażenie rotawirusem

Pierwszym objawem zakażenia rotawirusowego może być gorączka dochodząca do 38oC. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się inne charakterystyczne symptomy, tj. biegunka i wymioty.

Bostonka

Bostonka należy do grupy chorób zakaźnych, która w pierwszej fazie manifestuje się wysoką temperaturą ciała. Gorączka u dziecka bez innych objawów utrzymuje się nawet kilka dni. Po tym czasie na błonie śluzowej jamy ustnej, w okolicy pośladków i narządów płciowych, a także na skórze dłoni i podeszwach stóp pojawia się osutka.

Trzydniówka

Trzydniówka jest chorobą, w przypadku której gorączka u dziecka bez innych objawów pojawia się. Dopiero po trzech dniach wysokiej temperatury i jej samoistnemu ustąpieniu występuje wysypka. I ona znika po kilku dniach – bez konieczności leczenia.

Ząbkowanie

Proces wyrzynania zębów może rozpocząć się już u 3-4-miesięcznego niemowlęcia. Chociaż zwykle objawia się to zwiększonym ślinieniem, wkładaniem rączek do buzi, niekiedy pojawia się gorączka bez żadnych innych symptomów. Wystarczy jednak spojrzeć w buzię i dotknąć dziąseł, aby zweryfikować tę przyczynę.

Silna alergia na leki

Gorączka może być reakcją alergiczną na niektóre składniki leków. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków, aspiryny oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wysokiej temperaturze ciała mogą też towarzyszyć inne objawy, takie jak np. osutki rumieniowe, bąble pokrzywkowe oraz inne zmiany skórne.

Gorączki nie można lekceważyć

Niezależnie od przyczyny, gorączki nie można lekceważyć. W pierwszej kolejności warto zastosować domowe metody obniżania temperatury, np. kąpiel w ciepłej wodzie, okłady. Jeżeli to nie pomaga, a gorączka rośnie, można podać lek przeciwgorączkowy. Jeśli wysoka temperatura nie ustępuje, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: