Bankowanie komórek macierzystych - ile to kosztuje i jakie ma zalety

Data dodania: 2019-07-17

Bankowanie komórek macierzystych jest szansą na leczenie dziecka lub członków jego rodziny w przypadku zachorowania na ciężkie schorzenia, w tym nowotwory. Pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się banki komórek macierzystych.

Co trzeba zrobić, aby pobrać komórki macierzyste?

Rodzice, którzy zdecydowali się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka, powinni zgłosić się do wybranego banku komórek macierzystych. Tam zostanie im przedstawiona szczegółowa oferta oraz ogólne zasady postępowania. Indywidualny konsultant odpowie także na wszystkie pytania i wyjaśni niezrozumiałe kwestie. Następnie zostanie podpisana umowa i wydany pakiet pobraniowy – zestaw igieł i specjalnych worków, które należy zabrać ze sobą do szpitala w dniu porodu.

Cena pobrania komórek macierzystych zależy od wybranego wariantu – poza krwią pępowinową można przechowywać także krew łożyskową i sznur pępowiny. Opłata podstawowa waha się w granicach 1800–3600 zł, natomiast roczny abonament to koszt 550–800 zł.

Jak długo można bankować komórki macierzyste?

Pobraną przy porodzie krew pępowinową zawierającą komórki macierzyste transportuje się do banku komórek macierzystych. Jest to zakład biotechnologiczny przystosowany do badania i przechowywania tego rodzaju materiału biologicznego. Jego działanie jest ściśle regulowane przez ustawę z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, a także dyrektywy Unii Europejskiej.

Komórki macierzyste są przechowywane do momentu, aż zajdzie potrzeba wykorzystania ich w leczeniu dziecka lub członków jego rodziny. Badania wykazały, że dzięki bankowaniu ich w niskiej temperaturze (–196℃) może być to nawet kilkanaście lat.

Zalety bankowania komórek macierzystych

Główną zaletą bankowania komórek macierzystych jest możliwość wykorzystania ich w terapii wielu ciężkich chorób (białaczek, nowotworów, niedokrwistości, schorzeń genetycznych), na które często nie ma innego lekarstwa. Przechowywanie krwi pępowinowej jest zabezpieczeniem zdrowia dziecka na przyszłość.

Bankowanie publiczne

W Polsce i na świecie funkcjonują także publiczne banki komórek macierzystych. Gromadzona jest tam krew pępowinowa oddana charytatywnie – rodzice dziecka zrzekają się do niej praw. Mogą z niej skorzystać osoby niespokrewnione, które wymagają tego rodzaju terapii. W takim przypadku koszty pobrania i przechowywania komórek macierzystych w całości pokrywa bank komórek macierzystych.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: