Jak dbać o skórę dziecka latem?

Data dodania: 2019-07-31

W upalne dni skóra dziecka wymaga szczególnej troski i ochrony. Skóra maluchów jest delikatniejsza, w porównaniu do dorosłych, a co za tym idzie, podatniejsza na podrażnienia i oparzenia słoneczne. Latem obowiązkowe jest zatem stosowanie kremów z wysokim filtrem, ochrona głowy przed przegrzaniem oraz unikanie słońca, gdy świeci najsilniej, czyli w godzinach od 11 do 15.

Krem z filtrem dla dziecka

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa w pielęgnacji skóry dziecka latem. Dziecięca skóra jest cieńsza w porównaniu do skóry dorosłych oraz słabo produkuje melaninę, czyli barwnik odpowiadający za naturalną ochronę naskórka przed szkodliwym działaniem słońca. To powoduje, że promienie UV z łatwością docierają do głębszych warstw skóry i powodują tam niebezpieczne dla zdrowia zmiany. Krem z wysokim filtrem, najlepiej 50 SPF, to zatem obowiązkowy kosmetyk na letnie wakacje. Należy pamiętać, aby preparat ochronny aplikować dokładnie, przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, a także regularnie powtarzać tę czynność zwłaszcza po kąpieli bądź przy intensywnym poceniu się.

Korzystając z kremów ochronnych, szczególną uwagę należy zwrócić na te części ciała dziecka, które najszybciej ulegają poparzeniom. Należą do nich: stopy, płatki uszu, nos. Na te miejsca należy nałożyć grubszą warstwę kosmetyku. 

Rękawiczki do mycia dzieci 

Skóra malucha jest nie tylko cieńsza, ale także wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego wybierając preparaty do mycia ciała, należy zwrócić uwagę na ich skład. Wygodnym rozwiązaniem, zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka, jest rękawiczka do mycia Glov, powstała specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry najmłodszych. Do jej użycia wystarczy odrobina ciepłej wody, bez konieczności stosowania dodatkowych środków myjących, które mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka. Dodatkowo produkt jest całkowicie bezpieczny nawet dla niemowląt, o czym świadczy pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. 

Kiedy bezpiecznie korzystać ze słońca?

Z kąpieli słonecznych nie powinny korzystać maluchy do 3. roku życia. Ich skóra jest tak delikatna, że wystarczy już kilka minut intensywnej ekspozycji na słońce, aby doprowadzić do poważnych poparzeń i podrażnień. Starsze dzieci przed wyjściem na słońce koniecznie muszą zostać posmarowane kremem z wysokim filtrem, a na głowie mieć ochronny kapelusz lub czapkę z daszkiem. Dodatkowo zaleca się, aby maluchy w miarę możliwości nie przebywały na słońcu w godzinach jego najsilniejszej ekspozycji, czyli w godzinach od 11 do 15. 

Ubranie dla dziecka z filtrem

Przed szkodliwym działaniem słońca można się ochronić, stosując nie tylko kosmetyki z filtrem UV, ale również ubrania! W sklepach dziecięcych taka odzież oznaczona jest symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor). Oznacza to, że materiał, z jakiego zostały wykonane, zawiera w sobie specjalne cząsteczki, które łagodzą działanie szkodliwych promieni słonecznych i tym samym stanowią dla malucha dodatkową ochronę.

Lato to pora roku, którą dzieci szczególnie uwielbiają, gdyż stanowi ona okazję, aby popluskać się w wodzie i bawić w piasku na plaży. Aby zapewnić maluchom bezpieczną zabawę, należy pamiętać o stosowaniu ochronnych kremów i zakładaniu odpowiednich ubrań. Dodatkowo po zejściu ze słońca warto posmarować skórę dziecka balsamem nawilżającym z dodatkiem łagodzących substancji, jak: D-pantenol czy alantoina. 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: