Wszystko, co każdy rodzic powinien wiedzieć o bajkach terapeutycznych

Data dodania: 2019-08-09

Bajki terapeutyczne to krótkie opowiadania z morałem. Pomagają dzieciom w wieku od 3 do 9 lat w bezpieczny sposób oswoić się ze emocjami, strachem, niepewnością, a także z nowymi życiowymi sytuacjami. Największą zaletą tego rodzaju bajek jest tworzenie historii połączonych z baśnią, które są dostosowane do problemów, z jakimi boryka się nasz maluch. Z tego artykułu dowiesz się jaką rolę odgrywają bajki terapeutyczne oraz poznasz ich podstawowe rodzaje.

Charakterystyka bajek terapeutycznych 

Bajki terapeutyczne to coś więcej niż zwykłe opowiadania. Ich fenomen polega na koncentrowaniu się na trudnych tematach. Najczęściej tych związanych z emocjami dziecka. Bajki wyjaśniają, nazywają, nadają im znaczenie, a przede wszystkim - ukazują strategie rozwiązywania problemów ujęte w odpowiedniej dla maluchów formie. Najczęściej główny bohater bajki stoi przed podobnym zmartwieniem, a dziecko w tym przypadku jest stymulowane do zmiany myślenia. Warto dodać, że w tego rodzaju opowiadaniach główna postać literacka nie może używać magii. Problemy są najczęściej rozwiązywane przez bohatera lub przy pomocy wsparcia innych osób. Bajki terapeutyczne są także pozbawione morałów i dydaktyki. 

Bajki terapeutyczne - rodzaje 

Wyróżniamy trzy rodzaje bajek terapeutycznych ze względu na funkcje, które pełnią: 

  • bajki psychoedukacyjne - te opowiadania charakteryzują się przedstawieniem dostępnych możliwości rozwiązania problemu. Jednak ich tematem przewodnim są emocje, a przede wszystkim umiejętność ich rozpoznawania oraz nazywania. Główni bohaterowie posiadają ludzkie cechy i zmagają się z codziennymi problemami, które ostatecznie udaje się im pokonać, 
  • bajki psychoterapeutyczne - to dłuższe opowiadanie z rozbudowaną fabułą. Jej najważniejszym zadaniem jest obniżenie lęku, dowartościowanie dziecka oraz budowanie pozytywnych emocji. Dodatkowo bajka psychoterapeutyczna powinna przedstawić maluchowi odpowiednią wiedzę dotyczącą sytuacji, z którą się zmaga, a także wskazać alternatywne sposoby ich pokonania. O sukcesie tego rodzaju opowiadania możemy mówić wtedy, gdy dziecko utożsamia się z jej bohaterem, 
  • bajka relaksacyjna - jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem jest wyciszenie i uspokojenie dziecka. Opowiadanie jest oparte na zmysłach słuchu, dotyku i wzroku. Bohater bajki obserwuje i doświadcza świat właśnie nimi - słyszy szum drzew, czuje zapach łąki, widzi zielony las. 

Jaką rolę pełnią w życiu dziecka? 

Wszystkie bajki terapeutyczne ukazują dzieciom łudząco podobne sytuacje do tych, które właśnie przeżywają. Tego rodzaju opowiadania są w stanie całkowicie zmienić tok myślenia malucha, który bardzo często nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć sobie konkretnego wydarzenia. 

Dlaczego akurat bajki? Ponieważ towarzyszą nam od najmłodszych lat i od zawsze wierzymy w ich pozytywne zakończenie, a ponadto wielokrotnie wyciągamy z nich wnioski. Dzięki opowiadaniom terapeutycznym dziecko staje się świadome tego, że nie tylko ono ma problemy z nieśmiałością, bądź lęk wysokości. Poznając świat głównego bohatera, powoli akceptuje kłopoty, z jakimi się zmaga. Szczęśliwe rozwiązanie bajki, w której poruszono podobną historię do tej, z życia malucha sprawia, że w dziecku pojawia się chęć do przezwyciężenia własnych lęków. 

Czytanie nie tylko bawi, uczy i wychowuje. Przede wszystkim jest to bardzo przyjemny i ważny czas spędzony z pociechą, który buduje zaufanie, a także cementuje relację rodzic - dziecko. Bajki terapeutyczne to świetny sposób nie tylko na przygotowanie malucha na różne sytuacje życiowe, ale także pokazanie mu, jak może sobie poradzić w konkretnych przypadkach.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: