Anglista radzi: NASTOLATEK NA START!

Data dodania: 2019-09-02

Wychowywanie nastolatka to nie lada wyzwanie! Okres buntu i wszechpotężnej niechęci do wszystkiego (z nauką na czele) jest jednak czymś naturalnym, a odpowiednie podejście i wsparcie świadomego rodzica i odpowiedniego nauczyciela sprawią, że młody człowiek lepiej przygotuje się na dorosłe, samodzielne życie.

Odnaleźć motywację!

Niebezpiecznie zakładać, ze nastolatek rozwija się samodzielnie, a pomoc rodzica może być ograniczona do minimum. Należy pamiętać, że dorastający człowiek, ma trudności
z określeniem zadań i celów, nie dostrzega długofalowych skutków swojego postępowania. Miejmy świadomość, że zmiany w mózgu, które są odpowiedzialne za odmienne zachowanie dziecka, mogą zachodzić już w wieku 10-11 lat. Zmiany te zachodzą przede wszystkim w płatach czołowych mózgu      i w wydzielaniu hormonów. Prowadzi to m.in. do zaburzeń uwagi i pamięci, gwałtownych emocji, nadwrażliwości na krytykę czy podważania autorytetów.

Czy „tykającą bombę” da się zatem zmotywować do nauki?

Oczywiście, że tak! Młodzi ludzie powinni mieć okazję do autorefleksji i samorealizacji, które pomogą im zaistnieć w danym środowisku czy sprostać jakiemuś wyzwaniu. Wtedy rola rodzica
i nauczyciela to przede wszystkim wskazanie pragmatycznego, ogólnego sensu kształcenia, ale nie na zasadzie straszenia czy idealizowania, gdyż jedynie pogłębimy barierę pomiędzy nastolatkiem,  
a dorosłym. Lepsze będą argumenty odwołujące się do zainteresowań, pytanie o zdanie lub zaangażowanie emocjonalne. Dzięki takiej atmosferze, gdy dzieci mają zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, lepiej koncentrują się na nauce oraz skuteczniej przetwarzają informacje.
W przypadku starszych dzieci istotne jest również pokazanie, w jaki sposób mogą pracować w domu. Co zrobić, żeby lepiej zorganizować czas i jakie schematy mogą ułatwić pozyskiwanie wiedzy. Często zwracam uwagę na to, by nauczyć moich uczniów tego, jak sami mogą podchodzić do odrabiania zadań domowych lub opracowania danej partii materiału. Warto pomyśleć także o korepetycjach lub zajęciach dodatkowych, nie tylko w przypadku, gdy nasze dziecko ma trudności w nauce, ale
w momencie, gdy chcemy poszerzyć jego zakres zainteresowań, „podnieść nieco poprzeczkę”. Traktujmy nasz mózg jako organ wymagający ćwiczeń, który staje się sprawniejszy w miarę pokonywania coraz to bardziej złożonych zadań. Iloraz inteligencji nie jest stały i to my mamy zasadniczy wpływ na jego poziom! W przypadku zajęć dodatkowych z języka angielskiego warto wybrać takie, na których oprócz treści kształcących, stymulowany jest przepływ informacji pomiędzy półkulami mózgowymi, gdyż podczas mówienia uaktywnia się przede wszystkim lewa strona, natomiast prawa „monituje” brzmienie, akcent, a więc niezwykle istotne elementy. Na takich zajęciach dzieci powinny być niejako „otoczone” językiem, słyszeć go wyraźnie, wypowiadać słowa przy każdym możliwym ćwiczeniu. Szczególnie ważne jest poznawanie słów w naturalnym kontekście w zdaniach, czy zwrotach, a nie jak to często bywa w szkole podczas studiowania zawiłości gramatycznych. Metody aktywizujące pobudzają kreatywność i stwarzają odpowiednie środowisko do lepszej przyswajalności wiedzy, dlatego zadbajmy o to, by były one obecne podczas zajęć dodatkowych, które wybieramy dla swojego dziecka.

Zacznijmy wcześniej!

W okresie, w którym do głosu dochodzą otoczenie, rówieśnicy, czy nierzadko wirtualna rzeczywistość, rodzic ma szczególne zadanie. Biorąc pod uwagę powyższe, do wychowania nastolatka warto przygotować się wcześniej, pielęgnując dobre nawyki edukacyjne od najmłodszych lat. Będzie nam wtedy łatwiej porozumieć się z dorastającym człowiekiem i pomóc mu w odkrywaniu tajemnic otaczającego nas świata.

Autor: Jan Bąk - Właściciel Little Top.  Autor programu edukacyjnego „Little Top in English”. Filolog, kulturoznawca, medioznawca. Twórca kilku innowacji pedagogicznych dla młodzieży poruszających kwestie rozwoju języka w świecie mediów, filmu, teatru, Internetu i literatury. Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki chłopców.

 

Artykuł powstał we współpracy z:

LITTLE TOP 

ul. Łagodna 27a

Bielsko-Biała

tel. 501 698 340

www.littletop.pl | www.szkolenialittletop.pl

/promocja/

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ