Pozwólmy dziecku odnaleźć siebie w tańcu...

Data dodania: 2019-09-04

Przyszedł wrzesień, a co za tym idzie? Szkoła. Startujemy z nowymi obowiązkami, lekcjami, zadaniami domowymi, nowym stosem lektur. Niby nic nowego, ale materiału jest sporo, prawda? To wszystko muszą „ogarnąć” Nasze pociechy.  Każdy dorosły po pracy potrzebuje regeneracji oraz czasu dla siebie , tak samo jest w przypadku dziecka. Nie, nie chodzi o spędzanie czasu tylko przy tablecie czy telefonie.

Dziecko potrzebuje aktywności fizycznej.

 

DLACZEGO TANIEC?

Myślę, że każdy z Nas słysząc muzykę czuje się lepiej. Poprawia nam się humor, dostajemy nowej energii. Tak samo jest w przypadku dzieci. Taniec ma wiele korzyści! Po krótce przedstawię niektóre z nich.

Pierwszą kwestią jaką się nasuwa to po prostu rozwój fizyczny. Poprzez taniec dzieci zwiększają swoją kondycję oraz poprawiają koordynację ruchową. Poprzez wykonywanie różnego typu układów, czy ćwiczeń tanecznych, poszerzają swoją pamięć (co jest im przydatne także w szkole).

Kolejną kwestią jest - potwierdzany przez psychologów - fakt iż taniec rozwija w dzieciach zdolności emocjonalne. Uczy w jaki sposób można wyrazić swoje emocje. Taniec to także wyrażanie siebie, pokazywanie uczuć, emocji. Poprzez mimikę twarzy, różne gesty, podczas układu dzieci uczą się w jaki sposób pokazać radość, miłość, gniew. Wyrażają po prostu siebie. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia taneczne są nauczone także determinacji w dążeniu do założonego celu. Taniec uczy ich odpowiedzialności oraz systematyczności (co także przekłada się na naukę w szkolę). Jak wiadomo, podczas zawodów, zdażają się sytuacje gdzie Wasza pociech musi zmierzyć się z porażką, z przegraną. Taniec w pewnym stopniu uczy odporności na takie sytuacje- jak porażka czy stres.

Taniec uczy także współpracy oraz pozwala na nowe znajomości. Wiele dzieci podczas zajęć  tanecznych zawiera nowe przyjaźnie. Kształtuje się także charakter dziecka. Taniec uczy go szacunku do drugiego człowieka, ponieważ dzieci działają głównie w grupie.

Ważną kwestią jest także fakt, że dzieci, które tańczą wyjeżdżają na różnego typu zawody, uczy ich to po prostu życia. Obycie z innymi ludźmi, innym środowiskiem, różne sytuacje kształtują ich samych.

Myślę, że jednak najważniejszą kwestią dla Nas samych jako rodziców jest to, że dzieci traktują taniec jako zabawę. Sprawia im to niewyobrażalną przyjemność, a kiedy mogą pochwalić się swoimi postępami przed rodzicami np. podczas pokazów jest dla Nich największą nagrodą. Dzieci podczas takich zajęć potrafią całkowicie zatracić się w tańcu i to jest piękne. Kształtowanie pasji od najmłodszych lat.

 

Od kiedy zacząć?

Przygodę z tańcem można zacząć już od najmłodszych lat. Jeśli dziecko wyraża tylko chęci do podjęcia takich zajęć, nie ma na co czekać. Zajęcia dla dzieci prowadzone są głównie od 4 roku życia. Dla młodszych trzylatków prowadzone są zajęcia muzyczno-taneczne, żeby obyły się zarówno z ruchem jak i ze słuchem. Ważne jest, aby wspierać swoje dziecko od początku jego tanecznej drogi i wspierać kiedy przyjdzie czas, że Wasza pociecha będzie chciała zrezygnować.  Pamiętajmy również, że im młodsze dziecko, tym lepsza pamięć ruchowa.

 

Jaki styl?

Jak wcześniej wspomniałem najważniejsza jest zabawa, ale każde dziecko będzie się czuło dobrze w innym stylu. Jest to kwestia charakteru dziecka. Zawsze można zabrać dziecko na lekcję pokazową, Wasza pociech oceni wtedy czy dany styl mu odpowiada. Balet, hip-hop, dancehall, jazz, breakdance, czy taniec towarzyski – dobrze Nam znane rodzaje tańca odzwierciedlają różne osobowości. Każdy styl przeznaczony jest dla najmłodszych. Taniec cieszy się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie – rozwijają się nowe style. Takim przykładem jest np. pole dance dla dzieci. Podczas takich zajęć dziecko uczy się m.in. zachowania równowagi oraz orientacji w przestrzeni. Nie zawsze jest tak, że dziecko pójdzie na pierwszą lekcję i odnajdzie od razu swój styl. Pozwólmy pociechom „odnaleźć” siebie. Niech spróbują swoich sił w różnych stylach. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą co im w duszy gra. Instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia dla dzieci podchodzą do nich najlepiej jak potrafią i przekazują im to co najlepsze w tańcu. Przede wszystkim dobrą zabawę, która z czasem przerodzi się w pasję Waszego dziecka.  Oni także podpowiedzą Wam jaki styl będzie odpowiedni dla Waszego dziecka.

Taniec rozwinie Waszym pociechom skrzydła i pozwoli zaszczepić w Nich nową pasję. Pamiętajmy o tym, że ma to być przede wszystkim zabawa, która nauczy Wasze dzieci lepszego spojrzenia na świat.   

Autor: Radosław Michalak - Założyciel Szkoły Tańca "Cubana", dyplomowany instruktor tańca towarzyskiego - związany z tańcem od 6 roku życia. Podczas swojej kariery tanecznej brał udział w wielu turniejach w Polsce i zagranicą zdobywając niejednokrotnie najwyższe laury. Swoje umiejętności taneczne doskonalił u jednych z najlepszych trenerów w Polsce. Od 2003 roku zajmuje się nauką tańca dzieci oraz dorosłych.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: