Pierwsze kroki do zdrowego uśmiechu

Data dodania: 2019-09-11

Każda mama staje przed dylematem pierwszej wizyty u stomatologa i zadaje sobie pytanie, kiedy umówić swoją pociechę i jak ją przygotować na to spotkanie. Czy od razu po pojawieniu się pierwszego ząbka? Czy może dopiero w przypadku próchnicy lub nagłego bólu?

Wizyta informacyjna

Pierwsze spotkanie z dentystą może odbyć się jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząb. Wizyta będzie miała wtedy charakter bardziej informacyjny dla rodzica niż adaptacyjny dla dziecka, ale pozwoli mamie otrzymać zestaw informacji potrzebnych w najbliższych miesiącach życia dziecka. O wiele prościej jest zapobiec próchnicy, jeśli świadoma mama wie, jak karmić dziecko piersią, kiedy wprowadzić do diety inne pokarmy, czego unikać w diecie dziecka i jak dbać o higienę jamy ustnej zanim pojawi się pierwszy ząbek. Dobrze, jeśli mama jest świadoma co jest przyczyną próchnicy i będzie potrafiła uchronić swoje dziecko przed tą cywilizacyjną chorobą.

Po pierwsze profilaktyka

Jeśli pierwsza wizyta odbędzie się po wyrżnięciu pierwszego ząbka lub jeśli do 1 roku życia nie pojawił się jeszcze żaden ząb, to wciąż wspaniały moment, aby skorygować ewentualne złe nawyki żywieniowe, porozmawiać o smoczku, próchnicy butelkowej, wadach zgryzu i ich przyczynie, dlaczego tak ważne jest, aby zęby mleczne leczyć i jak zadbać o mleczaki naszych pociech by uniknąć konieczności ich leczenia. Czyli wciąż profilaktyka górą! Na tej wizycie pokażemy, jak wygląda wczesny proces próchnicy który każda mama może rozpoznać u swojego dziecka i odpowiednio wcześnie zareagować. Podzielimy się też wiedzą o ząbkowaniu, których ząbków i kiedy możemy się spodziewać, jak długo trwa proces ząbkowania i w jaki sposób złagodzić ten trudny okres dla maluszka i dla rodzica.

Wizyta adaptacyjna

Wizyty adaptacyjne dziecka powinny się odbyć koło 3 roku życia, kiedy możemy podjąć próbę nawiązania nici porozumienia. W Naszej Klinice ogromną wagę przykładamy do wizyt adaptacyjnych - wizyt, ponieważ niektóre dzieci by oswoić się z nowym otoczeniem i lekarzem potrzebują̨ ich kilka. Wizyta adaptacyjna to tak naprawdę̨ klucz do sukcesu, a im wcześniej dziecko ma kontakt ze stomatologiem tym lepiej. Ważne jest spełnienie kilku zasad by dziecko mogło poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Bardzo istotnym aspektem jest znalezienie lekarza, który potrafi współpracować z maluszkami, wzbudzić ich zaufanie i kontynuowanie u niego procesu adaptacji. Częste zmiany dentystów nie pozwolą dziecku na zbudowanie zaufania względem stomatologa, które jest niezbędne przy ewentualnym leczeniu.

Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty

Nawet jeżeli dziecko jest małe i kontakt z nim jest utrudniony, istotne jest by oswoiło się z gabinetem. Podejście rodziców może wiele ułatwić jak i utrudnić. Rodzice powinni być spokojni i pozytywnie nastawieni, stres rodziców źle wpływa na dziecko, które widząc zdenerwowanie u rodzica czuje się niepewnie. Przed wizytą polecamy opowiedzieć dziecku czym zajmuje się dentysta, pobawić się z dzieckiem w oglądanie ząbków u ulubionego misia, a następnie przegląd ząbków dziecka wykona sam miś. To fajna forma zabawy i jednocześnie początki współpracy w otwieraniu buzi. Niewskazane jest używanie sformułowań typu:” nie bój się”, „to nie będzie bolało”, które od razu kojarzą się dziecku z czymś negatywnym i wzbudzą u niego lęk. Zachęcamy do wspólnego oglądania książeczek tematycznych, których coraz więcej pojawia się na rynku. W Internecie dostępne są̨ dla dzieci filmiki i zdjęcia o tematyce stomatologicznej, oglądanie ich razem z dzieckiem pomoże mu wyobrazić sobie na czym polegać będzie jego wizyta. Prawidłowo przeprowadzone wizyty adaptacyjne będą̨ owocowały w późniejszych latach, gdy np. zęby będą̨ wymagały leczenia lub gdy będzie potrzeba przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.

Wizyta adaptacyjna w Naszej Klinice

Już w naszej poczekalni dzieci mogą zapoznać się ze stomatologicznym światem w kąciku zabaw w którym czekają na nich tematyczne zabawki czy zestaw małego dentysty z ciastoliną. Właśnie dlatego warto przyjść nieco wcześniej i dać dziecku szansę samemu zapoznać się z nowym miejscem. Sama wizyta adaptacyjna to forma zabawy z dzieckiem. Bawimy się dotykając i naciskając wszystkie bezpieczne elementy fotela, poznajemy słonika, czyli ślinociąg który swoją trąbą wciąga ślinę. Wywołujemy wicherek stomatologiczna dmuchawka, świecimy lampą, czyli słoneczkiem i samodzielnie wykonujemy brokatową plombę krokodylowi. Im więcej pomysłów na zabawę w gabinecie tym mniejszy lęk dziecka przed sprzętem, który może go przerażać. Przejażdżka fotelem jak windą przełamuje wszystkie lody, a nagroda dzielnego pacjenta sprawia, że budujemy zaufanie i relacje z małym pacjentem. Wizyta adaptacyjna to czas przeznaczony na zapoznanie się dziecka z gabinetem i lekarzem. Nie zalecamy na niej rozpoczynania leczenia. Nie warto odkładać pierwszej wizyty aż do momentu, kiedy rozboli ząbek. W takiej sytuacji wizyta może nie być przyjemna a dziecku o wiele ciężej będzie zaufać lekarzowi.

Wizyty informacyjne i adaptacyjne pozwolą rodzicom zadbać odpowiednio o higienę jamy ustnej na każdym etapie rozwojowym dziecka, zdobyć wiedzę o próchnicy i wcześnie ją rozpoznać, zapobiec wadom zgryzu lub jeśli mają podłoże genetyczne – wcześnie wykryć i leczyć, wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i oswoić maluszka z dentystom, aby w przypadku potrzeby leczenia zdobyte zaufanie zaowocowało wizytą zakończoną sukcesem.

Artykuł powstał przy współpracy z:

Klinika Bielsko-Biała

ul. Jana III Sobieskiego 185,  43-300 Bielsko-Biała

Klinika Żywiec

ul. PCK 4,  34-300 Żywiec

33 475 62 47    504 251 051
[email protected]

http://www.dental-care.pl/

https://www.facebook.com/DentalCare.Niescieronek/ 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: