Wybieramy pierwszy rowerek biegowy dla dziecka - na co zwracać uwagę?

Data dodania: 2019-11-05

Rowerki biegowe wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla maluchów, które dopiero uczą się jeździć. Oczywistym jest, że klasyczne pojazdy stanowią dla nich zbyt duże wyzwanie. Właśnie dlatego wiele osób poleca modele biegowe, które wyróżniają się tradycyjną konstrukcją, jednak nie posiadają pedałów.

Niewątpliwą zaletą opisywanych rowerków jest fakt, że nie wymagają one szczególnych umiejętności. Doskonale sprawdzają się podczas ćwiczeń koordynacji ruchowej oraz równowagi. Jest to również źródło fantastycznej rozrywki. Ważne jest to, aby znaleźć model, który będzie właściwie dopasowany do potrzeb smyka. Wybór jest na tyle duży, że nie powinno stanowić do najmniejszego problemu.

Wiek dziecka, czyli kiedy jest dobry moment na rowerek biegowy?

Z pewnością niejeden rodzic zastanawia się, kiedy zakupić pierwszy rowerek biegowy. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie zapominajmy, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Powinniśmy wspierać jego efektywny rozwój, jednak nie możemy go wymuszać. Jeśli dziecko nie jest gotowe na kierowanie tego typu pojazdem, to warto dać mu więcej czasu. Nie dla każdego jest to przyjemność.

Nierzadko na rowerek biegowy wsiadają dzieci, które ukończyły 1,5 – 2 lata. W przypadku starszych pociech (3-4 lata) rodzice częściej wybierają rowery czterokołowe, niż biegowe. Więcej przydatnych informacji można dowiedzieć się z postu zamieszczonego na blogu Zabawka i Wyprawka.

Jakość konstrukcji

Dziecko, które dopiero uczy się jeździć może zaliczyć wiele upadków. Liczy się nie tylko ochrona zdrowia malucha, ale również jakość konstrukcji pojazdu. Jeśli będzie ona zbyt niska, to rower szybko ulegnie deformacji. Znacząco osłabia to parametry użytkowe. 

Rama powinna być stabilna i wytrzymała. Takie rowerki są zwykle nieco droższe, jednak gwarantują o wiele wyższy komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Być może pojazd zostanie w przyszłości przekazany młodszemu rodzeństwo. Jeśli nie, to zawsze można go odsprzedać, dzięki czemu odzyskamy część zainwestowanej gotówki.

Do dyspozycji mamy rowerki biegowe wykonane z:

  • Metalu – jest to tworzywo o wysokiej odporności na uderzenia oraz oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych. Ważne jest jednak to, aby konstrukcja została zabezpieczona przed korozją.
  • Drewna – ekologiczny materiał usatysfakcjonuje zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Jest on w pełni bezpieczny i naturalny. Nie zawiera w sobie toksycznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na organizm, czy też środowisko naturalne.
  • Tworzyw sztucznych – priorytetem jest to, aby były one certyfikowane. Nie mogą posiadać w sobie szkodliwych związków. Tylko wysokiej klasy tworzywa sztuczne pozostaną w nienaruszonym stanie pomimo intensywnego użytkowania.

Waga pojazdu

Rower biegowy nie może być zbyt ciężki. Kilkuletnie dziecko nie udźwignie ciężkiej konstrukcji, przez co jazda stanie się niemożliwa. Trzeba podkreślić, że niska waga nie jest równoznaczna z słabą jakością. W ofercie sklepu Zabawka i Wyprawka można znaleźć szeroki wybór rowerków biegowych, które będą idealne nawet dla najmłodszych dzieci. 

Optymalna waga rowerka nie powinna przekraczać 5 kg. Dobrze jest również pomyśleć o sobie. Nierzadko maluch odmawia dalszej jazdy, a rodzic musi przenieść pojazd do domu.

Dodatkowe hamulce

Niektóre rowerki biegowe posiadają ręczne hamulce zlokalizowane na ramie. Dla wielu osób jest to kompletnie zbędny element. Dziecko skutecznie kontroluje prędkość za pomocą nóg. Może przyspieszać, a także zwalniać, a więc dodatkowy hamulec nie jest tutaj potrzebny.

Uważajmy również na przypadkowe zaciągnięcie hamulca. Nagłe zatrzymanie kół przy sporej prędkości może zakończyć się bolesnym upadkiem.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ