Przyczyny charczenia u niemowląt, sprawdź!

Data dodania: 2020-08-03

Każdy nowy i nieznany odgłos, który nagle pojawia się u malucha, jest dla rodzica źródłem niepokoju. Choroba dziecka wpływa na funkcjonowanie całej rodziny – niewyspane dziecko to zmęczeni opiekunowie. Jednak może zdarzyć się tak, że oprócz słyszalnych zmian nic więcej niemowlęciu nie doskwiera – nie ma kataru ani gorączki. Sprawdź, skąd może się brać charczenie u niemowląt.

Twoje dziecko głośno charczy podczas oddychania? Ma trudności z oddychaniem i jedzeniem? Razem z ząbkowaniem i wystąpieniem dużej ilości śliny pojawił się także dziwny oddech? Charczenie u niemowląt często jest naturalnym etapem rozwoju.

Przyczyny charczenia u niemowląt

Rodzice często nazywają ten stan katarem u niemowlaka, którego nie widać. Charczeniu rzadko towarzyszą dodatkowe objawy chorobowe. Najczęstszym jego powodem jest niedojrzałość elementów chrzęstnych krtani, tzw. wiotkość krtani[1]To naturalny etap rozwoju dziecka, pojawia się już u noworodka i może zniknąć po kilku miesiącach, a nawet latach. Zazwyczaj nie wymaga leczenia.

Innym powodem niepokojących dźwięków może być ząbkowanie, a co za tym idzie – duża ilość śliny w buzi malucha. Dziecko ma problem z połykaniem nadmiaru płynu w ustach i przez to może wydawać dźwięki podobne do charczenia.

Ponadto charczenie może być wywołane przez katar, który zalega w jamie nosowej malucha i utrudnia mu oddychanie. Jeśli sytuacja się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczył poważniejsze schorzenia dróg oddechowych.

Charczenie bez kataru – co robić?

Twój maluch wydaje charczące dźwięki podczas oddychania, ale w nosku nie widać żadnej wydzieliny? W takiej sytuacji warto zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu oraz higienę nosa i nawilżenie jego śluzówki [2].

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza dla człowieka wynosi od 40 do 60%[3]. Zimą, zwłaszcza w blokach, te wartości są często niższe. Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności jest przewietrzenie pokoju, jeśli tylko powietrze na zewnątrz jest w dobrym stanie. Jednak gdy powietrze jest złej jakości, zamiast wietrzenia, sięgnij po nawilżacze. Profesjonalne urządzenie stopniowo podniesie poziom wilgotności i oczyści powietrze z metali ciężkich.

Pomocne także mogą być artykuły do higieny nosa zaufanej marki, np. Canpol babies.

Jak dbać o higienę nosa noworodka?

Pielęgnacja małego noska jest bardzo ważna i znacząco poprawia jakość snu[4]. Oprócz podniesienia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, warto zadbać o czysty i drożny nosek oraz nawilżoną śluzówkę. Jeśli dziecko nie ma widocznie zalegającej wydzieliny, nie wolno stosować aspiratorów do nosa. Ssanie pobudzi śluzówkę do większej produkcji śluzu, co ponownie utrudni oddychanie.

Zamiast tego, aby nawilżyć śluzówkę, można sięgnąć po wodę morską w sprayu. Wystarczy raz lub dwa razy dziennie psiknąć maluchowi do noska. Gdy niemowlęciu dokucza bardzo sucha skóra w jamie nosowej, można zdecydować się na inhalacje z soli fizjologicznej. Mgiełka osiądzie na drogach oddechowych i poprawi jakość oddechu.

Charczenie nie musi oznaczać żadnych poważnych problemów zdrowotnych u dziecka, jednak każdą niepokojącą sytuację warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Specjalista sprawdzi stan zdrowia dziecka i na pewno Cię uspokoi.

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/97798,charczacy-oddech-u-niemowlecia

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci

[3] https://kb.pl/porady/prawidlowa-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-w-mieszkaniu-wyjasniamy/

[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci

Podziel się na:

Najpopularniejsze: