Jak wybrać dobry kask dla dziecka?

Data dodania: 2020-10-04

Jak wybrać dobry kask dla dziecka?

Zakup dopasowanego kasku dla potomka to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli robicie to pierwszy raz w życiu. Kaski dla dzieci powinny spełniać szereg wymogów bezpieczeństwa, a ponadto być atrakcyjne wizualnie, tak aby maluch chciał z nich korzystać. Wygoda to także nieodzowny element, decydujący o tym, czy dziecko będzie chętnie nosić kask. Jeżeli stoicie przed trudnym wyborem spośród wielu modeli, zapoznajcie się z kilkoma uniwersalnymi wskazówkami, dzięki którym nie będzie on taki trudny.

O czym należy pamiętać przed wyborem kasku?

Poznajcie kilka podstawowych aspektów, wymagających Waszej uwagi przed każdym zakupem. Jednym z nich jest sprzęt z odpowiednim certyfikatem. Kaski na rower i nie tylko spełniają wymogi bezpieczeństwa ustalone w Unii Europejskiej, jeśli mają oznaczenie CE na swojej wewnętrznej stronie. Obowiązek stanowi przestrzeganie normy EN 1078 — dla kasków rowerowych i EN 1080 — dla modeli przeznaczonych do 7. roku życia. Podstawa każdego sprzętu to jego funkcjonalność, dlatego też tak ważne jest, aby zawsze wybierać model nowy, zamiast używanego, ponieważ może on być powypadkowy.

Solidny i sprawdzony kask na rower lub hulajnogę nie może pochodzić z kiepskich sklepów, dyskontów rzeczy używanych  lub – co gorsza – z produkcji chińskiej. Sprzęty z takich miejsc mają ciekawy wygląd, ale zwykle na tym ich zalety się kończą. Nie gwarantują zbyt wiele ochrony, a nawet lekkie uderzenie kończy się pęknięciem. W Internecie znajdziecie wiele testów na kiepskich kaskach, które symulują, co się stanie z głową dziecka w takim kasku.

Rozmiar i dopasowanie kasku dla dziecka

Dzieci dosyć szybko rosną, dlatego też dobór dopasowanego kasku w przypadku wielu rodziców jest kwestią sporną. Czasami wybierają modele za duże, zakładając, że maluch i tak dorośnie, jednak taki sposób nie prowadzi do zakładanych rezultatów. Dobry kask powinien być dopasowany do głowy malucha i pozwalać na regulację jedynie w pewnym zakresie. Pokrętło z tyłu pozwala zmieniać wewnętrzny obwód, co usprawnia poprawne założenie kasku.

Aby sprawdzić, jaki obwód głowy ma dziecko, wystarczy zmierzyć je około centymetra lub dwóch nad oczami. Dzięki temu uzyskacie informację o tym, z jakiego zakresu rozmiarów wybrać sprzęt. Pamiętajcie o tym, że zbyt duże różnice w wymiarach na przykład 48 cm a 59 cm mogą się wydawać podejrzane, dlatego też należy dokładnie sprawdzić kask na swoim dziecku. Jeśli jest źle dobrany, wtedy albo całkowicie nie wejdzie na głowę, albo będzie się po niej przesuwał.

Zarówno dziecko, jak i dorośli powinni czuć się wygodnie w odpowiednim kasku. Dopasowany model nie będzie się przechylał przy opuszczaniu głowy ani przesuwał po obrocie twarzy w bok. Czasami może zdarzyć się tak, że kask wygląda na dobrze założony, ale dziecko nadal twierdzi, że go uwiera lub mu przeszkadza. Czaszka każdego z nas ma odrobinę inny kształt, dlatego powinno się to mieć na uwadze zwłaszcza przy wrażliwych maluchach.

Jak istotna jest waga i wentylacja kasków dla dzieci?

Kaski dla dzieci powinny być jak najlżejsze, ponieważ w tak młodym wieku obciążenie kręgów szyjnych i głowy jest niewskazane. Najmłodsi powinny korzystać ze sprzętu ważącego zwykle maksymalnie 200 gram. Dla nieco starszych osób, w wieku 10-12 lat znajdziecie kaski na hulajnogę i rower o wadze 250-300 gram, niewiele różniące się od poprzedników. Należy jednak pamiętać, że muszą to być sprawdzone i profesjonalne kaski dobrych producentów z wszelkimi potrzebnymi certyfikatami, a nie tanie podróbki.

Dobra wentylacja gwarantuje dziecku komfort z jazdy w każdych warunkach, a zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Na rynku można spotkać wiele rodzajów kasków, a niektóre z nich są bardziej zabudowane — na przykład kask typu orzeszek. Dostosowany jest do dynamicznej jazdy i skoków, dzięki czemu amortyzuje ewentualne wstrząsy i ma mocne zabezpieczenia. Modele z większą liczbą otworów charakteryzują się o wiele lepszą wentylacją, dzięki czemu są najpopularniejszym wyborem.

Sposób działania kasku z otworami zależy nie tylko od ich liczby, ale również wielkości i kształtu. W asortymencie sklepów są kaski dla dzieci z 15 lub nawet 25 otworami,  zapewniającymi maksymalny przewiew. Odpowiednie noszenie ochraniacza na głowę to podstawa, ponieważ bez niej wiele ryzykujecie Wy i Wasze dziecko. Upadek z kaskiem ściągniętym na tył głowy może skończyć się gorszymi obrażeniami niż nawet bez kasku. Dlatego też pilnujcie, aby zawsze założyć go poprawnie.

Wygląd i pozostałe kwestie przy doborze kasku dla dziecka

Pomimo że wygląd to ostatnia rzecz, którą powinno się kierować przy wyborze kasku dla dziecka, warto zwrócić na niego uwagę. W popularnych sklepach znajdziecie modele o różnych zabawnych kształtach — od skrzydeł motyla, przez głowę rekina, aż do nadruków z superbohaterami. Estetyczne wzornictwo zwraca uwagę najmłodszych, a jeśli kask im się spodoba, to o wiele chętniej go noszą. Miej jednak na uwadze, czy wybrany model posiada oznaczenia EN.

Czasami to drobne szczegóły decydują o tym, jak sprawuje się kask u dziecka. Podobnie jest w przypadku pasków, trzymających cały sprzęt na swoim miejscu. Okolice uszu mogą zostać narażone na lekkie otarcia, dlatego zwróć uwagę czy paski mają dodatkowe zabezpieczenia. Zwykle kaski dla dzieci wyposażone są w przedłużony tył, mający ochraniać potylicę. Ma to oczywiście swoje wady, gdy przewozicie najmłodszego członka rodziny w foteliku, może on odczuwać niewygodę.

Duży wybór kasków znajdziesz na: https://www.empik.com/zabawki/sport-i-rekreacja/kaski-dla-dzieci.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: