5 sposobów na powrót do pracy z nową energią!

Data dodania: 2021-09-01

Zapewne część z nas ma już za sobą urlopy wakacyjne i za rogiem czai się powrót do pracy. Wiele też osób przez ostatnie miesiące pracowało wyłącznie zdalnie i teraz dopiero część firm zaczyna się ponownie otwierać na pracę stacjonarną. To co łączy te dwa przypadki, to fakt, że w obu sytuacjach jest nam zazwyczaj trudno wrócić z uśmiechem na twarzy do biura po dłuższej nieobecności. Dlatego w tym wpisie, przygotowaliśmy dla Was porady, które sprawią, że wizja powrotu do biura stanie się mniej przygnębiająca! Wakacje czy praca zdalna mają mnóstwo zalet, ale wyjście do biura sprawia, że chcemy bardziej zadbać o siebie i pomaga nam to w wyrobieniu odpowiedniej rutyny. Dlatego jeśli w Waszym planie dnia chcecie uwzględnić regularne nakładanie maseczek na twarzy, robienie peelingu, nakładanie olejków na włosy czy chociażby spryskanie się ulubionymi perfumami, to mając do Notino kod rabatowy możecie znaleźć najróżniejsze produkty z tej kategorii w bardzo atrakcyjnych cenach!

1. Zadbaj o siebie

Nawet jeśli czas wakacyjny już się skończył, to nie oznacza, że teraz musisz rzucić wszystko i pracę postawić w każdej sytuacji na pierwszym miejscu. Pamiętaj, że Twój komfort psychiczny jest najważniejszy i że świat się nie zawali, jeśli w pierwszych dniach nie wykażesz się najwyższą produktywnością. Znajdź czas, aby wypić kawę, przywitać się ze współpracownikami i zacznij się wdrażać na spokojnie w normalny tryb pracy w biurze. Twoje zdrowie i stan psychiczny są tutaj najważniejsze, więc nie ustawiaj od razu miliona spotkań pierwszego dnia po powrocie, czy nie narzucaj na siebie presji zrobienia wszystkiego od razu.

2. Zadbaj o otoczenie

Jak dowodzi wiele badań otoczenie, w którym pracujemy jest niezwykle ważne, zarówno dla naszej kondycji fizycznej jak i psychicznej. Nie zawsze oczywiście możemy ingerować w wygląd naszego biura, ale jeśli możemy wprowadzić drobne osobiste akcenty to czemu nie! Możemy postawić na naszym biurku chociażby zdjęcie z wakacji, według psychologów  takie wspominanie podróży wywołuje pozytywne emocje, których często w pracy potrzebujemy. Nawet taki drobiazg jak wzięcie ulubionego kubka do pracy czy postawienie małej roślinki na biurku, poprawi nasze samopoczucie. 

3. Organizacja

Samo słowo „organizacja” może nie brzmi zbyt ekscytująco i rozrywkowo, ale na pewno ułatwi nam sam powrót i późniejszą pracę w biurze. Może być tak, że po powrocie będziemy mieli tyle zadań, że przytłoczeni nie będziemy wiedzieli od czego zacząć. Dlatego pogrupuj zadania, zaczynając od tych najważniejszych, potem odpowiedz na maile dotyczące najważniejszych spraw, a jeśli pracujesz z wieloma dokumentami to spróbuj uporządkować je na swoim komputerze, tak abyś szybko mógł je znaleźć. Możemy też skorzystać z aplikacji i programów, które pomogą nam w lepszym planowaniu poszczególnych zadań. Nie musimy mieć jednak wcale komputera do tego, wystarczy kartka i długopis, gdzie spiszemy najważniejsze rzeczy do zrobienia w danym dniu i będziemy je odhaczać. Możemy również oszacować ile czasu zajmą nam poszczególne czynności, przez co lepiej będziemy sami monitorować efektywność naszej pracy.

4. Rozrywka

Praca większości z nas nie kojarzy się z rozrywką, ale różne aktywności mogą umilić nam czas spędzony w biurze. Wiedząc jak ważne jest otoczenie w pracy, firmy coraz częściej starają się zorganizować wspólną przestrzeń dla pracowników, gdzie mogą spędzić czas podczas przerw. Można tam pograć w piłkarzyki, konsole, ping-ponga, albo spędzić czas spokojniej i udać się do pokoju, gdzie można poczytać książkę czy wypić kawę ze znajomymi z pracy. Taka forma odskoczni od pracy umysłowej, pozwala nam na chwilę odetchnąć i wrócić do obowiązków z nową energią. Dlatego jeśli masz taką możliwość, to postaraj się z niej korzystać, jeśli czujesz, że Twoje skupienie i produktywność spadają. Oczywiście nie każda firma dysponuje takimi przestrzeniami, ale zamiast tego podczas przerwy możesz umówić się ze znajomymi w miłej kawiarni niedaleko albo zrobić sobie krótki spacer, który pozwoli Ci dotlenić zmęczony umysł. Jeśli masz taką możliwość, to pomyśl również nad dojazdem do pracy na rowerze! Twoje ciało na pewno doceni taki ruch po ośmiu godzinach spędzonych przed ekranem komputera. 

5. Skupienie

Dobra organizacja i odpoczynek w pracy są niezwykle ważne, jednak punktem kluczowym jest skupienie, szczególnie jeśli wracasz do biura po urlopie i myślami jesteś jeszcze na wakacjach. Jeśli nauczymy się w jaki sposób mniej się rozpraszać, to łatwiej wtedy nam przyjdzie wykonanie wszystkich zadań na czas, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Dlatego w momencie, kiedy jesteś w biurze i wiesz, że musisz się poświęcić danemu zadaniu, odłóż swój telefon na bok, albo przynajmniej wycisz powiadomienia ze wszystkich kont społecznościowych. Jeśli w biurze znajdują się inni współpracownicy i wiesz, że hałas Cię rozprasza, to zabierz ze sobą słuchawki i spróbuj puścić w tle spokojną muzykę, która pozwoli Ci się nie tylko skupić, ale również trochę zrelaksować podczas pracy.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ